sobota, 29 marca 2014

Defragmentacja dysku cz. 2

Co to znaczy, że dysk jest sfragmentowany?
Pliki powinny być nagrywane na dysku jeden za drugim; takie uporządkowanie powoduje, że komputer działa szybciej (dane z dysków są odczytywane szybciej). Niestety kasowanie starych plików powoduje fragmentacje dysku tzn. tworzenie "dziur". Przy tworzeniu nowego pliku okazuje się, że nie mieści się on w takiej "dziurze" i komputer musi podzielić go na kilka części i nagrać w różnych miejscach na dysku. Może się zdarzyć, że jeden duży plik zajmuje kilkadziesiąt różnych miejsc na dysku. Odczytanie takiego pliku w oczywisty sposób jest utrudnione, ponieważ głowica dysku musi wiele razy bezproduktywnie zmieniać swoje położenie. Sytuacja taka będzie występować coraz częściej w miarę użytkowania systemu. O dysku, który ma w ten sposób zapisane dane, mówimy, że jest sfragmentowany.

Na czym polega defragmentacja dysku?
Rysunki zamieszczone poniżej schematycznie przedstawiają dysk twardy. Różnymi kolorami oznaczone są różne pliki i tak na pierwszym rysunku cztery niebieskie prostokąty symbolizują np. zdjęcia z wakacji, a pomarańczowy piosenkę.

Kasując jedną fotografie na dysku zwalnia się miejsce, które może być wykorzystane do przechowywania innych danych.
Jeżeli teraz będziemy chcieli wgrać na dysk jakiś film to system zacznie zapisywać go w puste miejsce na dysku. Oczywistym jest, że film nie zmieści się w miejscu zwolnionym przez fotografię, dlatego Windows tylko część filmu wgra w tą lukę a pozostały fragment nagra w następnym wolnym miejscu.
Jeżeli nasz film został podzielony na wiele fragmentów to komputer ma utrudniony dostęp do niego. Nie odczytuje go płynnie tylko szuka po całym dysku.
Narzędzie Defragmentator dysku powoduje łączenie takich pociętych plików oraz umieszczenie ich w kolejności jeden za drugim bez pozostawiania "dziur" na dysku.
Jak uruchomić defragmentację dysku?

Aby wykonać defragmentację dysku należy:
- wywołać program z menu Start/
  Programy/ Akcesoria/ Narzędzia
  systemowe/ Defragmentator dysku
lub
- wywołać ikonę Mój komputer,
  nacisnąć prawy przycisk myszy na
  żądanym dysku i wybrać polecenie
  Właściwości, a następnie kartę
  Narzędzia i przycisk Defragmentuj. Ukazuje się nam okno:



Użytkownik ma możliwość:
- zatrzymania defragmentacji -  przycisk Zatrzymaj,
- chwilowego zatrzymania fragmentacji 
  - przycisk Wstrzymaj,
- obserwacji defragmentacji dysku - 
  przycisk Pokaż szczegóły.
 Ponieważ defragmentacja dysku zwykle trwa bardzo długo, a może się okazać, że nie jest konieczna, mamy możliwość uruchomienia wcześniejszej analizy powierzchni w celu sprawdzenia stopnia fragmentacji dysku.




Widok okna defragmentatora po dokonaniu przez program analizy stopnia fragmentacji.



Jeśli stopień fragmentacji jest znaczny, otrzymamy odpowiedni komunikat.



 Komunikat defragmentatora dysku o konieczności jego defragmentacji.





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz