sobota, 29 marca 2014

Oczyszczanie dysku

W czasie pracy na dysku gromadzi się coraz więcej danych, które nie są już potrzebne. Najczęściej są to pliki tymczasowe programów, wśród nich dużą część stanowią pliki przeglądarki internetowej, pliki instalacyjne pobrane z Internetu, automatyczne kopie zapasowe oraz pliki, które nigdy nie są używane. Wszystkie te dane niepotrzebnie zajmują miejsce na dysku. System Windows oferuje narzędzie, które ułatwia wygodne usuwanie takich plików. W zakładce Ogólne właściwości dysku znajdziesz przycisk Oczyszczanie. Po jego uruchomieniu będzie dokonywała się analiza ilości miejsca zajmowanego przez pliki tymczasowe.




Okno analizatora plików do usunięcia


W oknie dialogowym programu "Oczyszczanie dysku" możemy wybrać pliki. Które mają być usunięte.



Okno dialogowe programu "Oczyszczanie dysku"


W zakładce Więcej opcji znajdziesz funkcje umożliwiające oczyszczanie dysku z nieużywanych składników systemu i programów oraz usunięcie danych, które zapisują się, by zapewnić możliwość odtworzenia wcześniejszych konfiguracji systemu. Wybierając te opcje, musisz być pewien które dane chcesz skasować.
Wyszukiwanie plików.
Czasem się zdarza, że chcesz znaleźć pliki, ale nie pamiętasz, gdzie został zapisany i jak się dokładnie nazywa, albo wiesz o nim tylko tyle, że był ostatnio modyfikowany dwa tygodnie temu wieczorem i jest to dokument MS Word.
System Windows posiada narzędzie ułatwiające wyszukiwanie plików na dysku. Uruchamiasz je z menu Start - Wyszukaj (lub Ctrl+F zastosowane w dowolnym folderze). Narzędzie to pozwala na wprowadzenie wielu informacji o pliku, stanowiących kryterium wyszukiwania nawet w koszu systemowym.
Im więcej podasz informacji, tym wyszukiwanie będzie bardziej precyzyjne, na przykład podanie tylko informacji, że jest to obrazek formatu jpg, może spowodować wyświetlenie ogromnej liczby plików odpowiadających temu kryterium.
Odzyskiwanie usuniętych plików.         W systemie Windows, podobnie jak w wielu innych nowoczesnych systemach, usuwanie plików odbywa się dwuetapowo. Usunięty plik wędruje najpierw do kosza, będącego specjalnym folderem na pliki, które użytkownik kasuje. Plik z kosza można łatwo przywrócić do normalnego funkcjonowania przez kliknięcie na niego prawym przyciskiem myszki i wybraniu opcji Przywróć. Plik znajdzie się w folderze, z którego został usunięty. Skrót do kosza najczęściej znajduje się na pulpicie. Dane z kosza mogą być usunięte przez użytkownika lub są kolejno usuwane, poczynając od najstarszych, gdy rozmiar kasowanych plików przekracza zadeklarowany w systemie rozmiar kosza.
Odzyskanie plików usuniętych z kosza jest trudne, ale możliwe. Co prawda system operacyjny nie ma już możliwości dostępu do tych plików, ale fizycznie wciąż znajdują się one na dysku. Kasowanie pliku polega bowiem jedynie na oznaczeniu jako wolne klastrów, gdzie plik ten był zapisany i zastąpieniu pierwszej litery jego nazwy przez jakiś znak ASCII. Dopóki w tych samych klastrach nie znajdą się inne dane, plik można dość łatwo odtworzyć przy użyciu specjalnego programu, na przykład: Easy Recovery czy Handy Recorvery.
Czasem istnieje sytuacja zupełnie odwrotna - zależy nam, aby raz skasowany plik nigdy nie został odtworzony z naszego dysku. Pozornie sprawa wydaje się prosta, ale nigdy nie mamy pewności, że zapisane przez nas nowe dane nadpiszą klastry zajmowane przez plik, który chcemy zniszczyć. Do definitywnego kasowania plików służą specjalne programy (np. Sure Delete lub Shred XP). Przy usuwaniu pliku wpisują one w to samo miejsce przypadkowe dane. Jednak nawet po ich zastosowaniu wyspecjalizowane laboratoria potrafią z analizowanego dysku uzyskać strzępy ważnych informacji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz